Aggasztó pontatlanságok a Dohányzás Fókuszpont által készített felmérések eredményeiben

Kézbesítési hiba vagy valami hasonló történt, amelyet a KiMitTud csapatának ki kell javítania.

Pifkó Krisztián

Tisztelt Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet!

Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) 28. § (1) bekezdése alapján a következő adatigénylést terjesztem elő.

Hivatkozva Demjén Tibor (NEFI Dohányzás Fókuszpont) országos médiában tett nyilatkozataira, és a NEFI által publikált anyagokra, amelyek szerint:

"Az elektromos cigaretta azért veszélyes, mert a kamaszok 4%-a használja, ők így jutnak nikotinhoz, és akár rá is szokhatnak a dohányzásra." - TV2 Tények, 2016.05.12.

"A legutóbbi felmérésben azt tapasztaltuk, hogy a 13-15 év közötti fiataloknál, azok akik soha nem próbáltak ki még dohányterméket, nem dohányoznak, 4 százalékuk használ elektronikus cigarettát, tehát úgy jut nikotinhoz, hogy nem dohányzik." - TV2 Mokka, 2016.05.18.

"A nemdohányzók 1%-a használt e-cigarettát 2012-ben, míg ez az arány 2013-ban 3% volt." - Nemzetközi Ifjúsági Dohányzás Felmérés, Egészségügyi Világszervezet, Összefoglaló tanulmány 2013 (http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszo...)

"A felmérések eredményei alapján, 2012-ben azon fiatalok közül, akik még soha nem próbálták a dohányzást, 2,9% használt e-cigarettát, míg 2013-ra ez az arány 4%-ra emelkedett." - Az elektronikus cigaretták és a dohányzást imitáló elektronikus eszközök használatának gyakorisága (http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszo...)

Kérem, szíveskedjen elektronikus másolatban megküldeni részemre az alábbi nyolc pontban részletezett, az intézmény szakmai tevékenységével kapcsolatos adatokra vonatkozó kérdésekre és pontosítási igényekre vonatkozó válaszaikat.

1. Az összes fiatalkorú 4 százalékáról van szó, és ezek a fiatalok korábban sosem dohányoztak, vagy a korábban sosem dohányzó fiatalkorúak 4 százalékáról van szó?

2. Pontosan milyen felmérés adatai alapján állapította meg intézményük ezt a négy százalékot?

3. A felmérés során milyen hibahatárt állapítottak meg konkrétan ennek az eredménynek az értékéhez?

4. Kérem, részletesen, közérthető, szöveges formában mutassák be a számolás menetét, és a számolás során behelyettesített értékeket, valamint az egyes értékekhez tartozó részhalmazok megnevezését, amelyek alapján egyértelműen megállapítható a négy százalékos végeredmény. Például: A felmérésben részt vett 100 fiatalkorú, közülük 70 korábban sosem dohányzott, a 70 főből 8 fő használt valamilyen időszakon belül elektromos cigarettát, ebből 4 fő nikotint is tartalmazó utántöltőt használ.

5. A négyes pontban megfogalmazott módszer szerint, kérem, mutassák be az arányokat azon fiatalkorúakra vonatkoztatva, akik napi rendszerességgel használnak elektromos cigarettát.

6. A 2013-as Nemzetközi Ifjúsági Dohányzás Felmérés kérdőívének 23-as kérdésére adható válaszok esetében milyen szakmai szempontok indokolták az ízesített és nem ízesített utántöltők különválasztását, tekintettel arra, hogy piaci forgalomban fogyasztásra kész aroma (ízesítés) mentes utántöltő folyadék sohasem volt kapható?

7. Az elektronikus cigaretták és a dohányzást imitáló elektronikus eszközök használatának gyakorisága című összefoglalójuk szerint "2013-ban a használt folyadék összetétele szerint az e-cigarettát használó 13-15 éves fiatalok 26%-a ízesített és nikotinos patront, míg 21% ízesített, de nikotinmentes patront használt. Az e-cigaretta használok további 16,5%-a nikotinos, 16% nikotinmentes folyadékot használt". Hová tűnt innen az e-cigarettát használó 13-15 éves fiatalok további 20.5%-a?

8. Mi okból nem egyeznek a 2013-as Nemzetközi Ifjúsági Dohányzás Felmérés és az "Az elektronikus cigaretták és a dohányzást imitáló elektronikus eszközök használatának gyakorisága" című összefoglalókban található, a korábban nem dohányzó, de elektromos cigarettát használó fiatalok számosságát mutató, a 2012-es évre vonatkoztatott 1%, majd 2,9%, valamint a 2013-as évre vonatkoztatott 3%, majd 4% értékek, tekintettel arra, hogy utóbbi dokumentum az előbbi felmérés adataira támaszkodik?

Az Infotv. 30. § (2) bekezdése szerint kérem, hogy a másolatokat és az egyéb igényelt adatokat elektronikus úton szíveskedjen részemre a feladó e-mail címére megküldeni.
Ha az igényelt adatokat bármely okból nem lehet e-mailben megküldeni, akkor kérem, hogy azokat a kimittud.atlatszo.hu weboldalon töltse fel.

Az Infotv. 29. § (3) és (5) bekezdése alapján adatigénylésem teljesítéséért költségtérítés kizárólag akkor állapítható meg, ha az adatigénylés teljesítése a közfeladatot ellátó szerv alaptevékenységének ellátásához szükséges munkaerőforrás aránytalan mértékű igénybevételével jár. Ilyen esetben az adatkezelő jogosult az adatigénylés teljesítésével összefüggő munkaerő-ráfordítás költségét költségtérítésként meghatározni. Kérem, hogy előzetesen elektronikus úton tájékoztasson arról, amennyiben a kért iratmásolatokra tekintettel költségtérítést állapítana meg. Ebben az esetben kérem, hogy a tájékoztatásban mellékeljen dokumentumlistát, dokumentumonként tüntesse fel az oldalszámot, az adatigénylés teljesítésével kapcsolatos munkaerő-ráfordítás mértékét és annak óradíját.

Kérem, hogy abban az esetben, ha az igényelt adatoknak csak egy részét tekinti megismerhetőnek, az Infotv. 30. § (1) bekezdése alapján azokat az adatigénylés részbeni megtagadásával együtt küldje meg számomra.

Felhívom szíves figyelmét, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság NAIH/2015/4710/2/V. számú állásfoglalásából következően a jelen adatigénylés az Infotv. 29. § (1b) bekezdése alapján nem tagadható meg, mivel tartalmazza az adatigénylő nevét és elérhetőségét. Ezen túlmenő adatok megadását az adatkezelő NAIH állásfoglalás szerint nem kérheti, továbbá nem jogosult a személyazonosság ellenőrzésére sem.

Segítő együttműködését előre is köszönöm.

Kelt: 2016. június 4.

Üdvözlettel:

Pifkó Krisztián

Országos Egészségfejlesztési Intézet

2 Attachments

Az üzenetet nem sikerült kézbesíteni a következő címzettek vagy
terjesztési listák számára:

[1]Közérdekű adat igénylések Országos Egészségfejlesztési Intézet
adatgazdánál
A címzett postaládája megtelt, és jelenleg nem fogad üzeneteket. A
Microsoft Exchange nem fogja megkísérelni az üzenet ismételt kézbesítését.
Próbálja meg ismét elküldeni az üzenetet később, vagy forduljon
közvetlenül a címzetthez.

idézett részek megjelenítése

Mota Tamás hozzászólt ()

Sajnos ezek a pontatlanságok és csúsztatások még 2019 októberében is élnek.
Igen, az elektromos cigaretta sem egészséges.
Nem, nem ugyanolyan egészségtelen, mint a cigaretta. A cigaretta égése során korom, kátrány és még egy hosszú sor karcinogén (rákkeltő) anyag is képződik. Ez a karcinogén kátrány a dohányzás abbahagyása után évekig ott ül a tüdőben.
Az égés során a cigaretta füstjében nagy mennyiségű széndioxid képződik, ami hevesen kötődik a vér oxigénszállító sejtjeihez, kicserélve az oxigént szénmonoxidra. Ez a test, főképp az agy oxigénellátását csökkentik súlyosan.
Nikotin, ami erős érszűkítő hatású szer, mindkettőben megtalálható, bár az e-cigarettában a használó dönti el, mennyire állítja be a folyadék nikotinszintjét. Mint ahogy a dohányos is maga dönti el hány szál cigarettát szív el.
Senki nem halt meg elektromos cigarettától, kivéve azt a pár szerencsétlen amerikai idiótát, akik hasisgyantát akartak szívni e-cigarettával. Sikerült.
Nem beszélve a sárga fogakról, büdös leheletről, a mindenhol szétszórt csikkekről, bár ez utóbbi inkább köztisztasági kérdés.
Kéretik a hisztéria és pánikkeltés elkerülése érdekében a fentieket figyelembe venni.
Aki szeretne rágyújtani, az vagy erre vagy arra rágyújt, és relatíve jobb, ha elektromos cigivel teszi ezt.

A téma egyébként annyiból egyre aktuálisabb, mert a dohánytermékek vásárlása világszerte rohamosan csökken, és a dohánylobbi keményen dolgozik az ügyön. Pl. India betiltotta az e-cigit. Igen, hisz ő a világ dohánytermelésének második-harmadik legnagyobbja.
Egyelőre boldoguljunk a dohány és a csikkek eltüntetésével, majd utána kezdhetjük az elektromos cigarettát is herélni.